Hemşirelik Haftası’nda ÇAKÜ’de kutlama

ÇAKÜ Rektörlük Konferans SalonundaHemşirelik Haftası Kutlama Etkinliği” düzenlendi. Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Çiftçi, hemşirelik mesleğinin Türk toplumu ve insanlık için önemine işaret etti

ÇAKÜ HABER MERKEZİ////

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörlük Konferans Salonu, Hemşirelik Haftası Kutlama etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte konuşan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Hemşireler Haftasının ve Dünya Hemşireler Gününün, Türk sağlık sektörü, Türk toplumu ve insanlık için önemine dikkat çekerek, yıllar içinde yüzlerce sağlık profesyonelini yetiştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Rektör Çiftçi, gelecek hafta düzenleyecekleri “Mezuniyet Töreni” kapsamında Hemşirelik Bölümünün de 20. dönem mezunlarını verecek olmasının da apayrı bir önem ve anlam kazandığını ifade etti.

“TÜRKİYE, SAĞLIK ALANINDA CAZİBE MERKEZİ”

Yakın dönemde yaşanan acı hadiselerde, sağlık profesyonellerinin hayat kurtaran dokunuşlarını millet olarak yanımızda hissettiğimizi, bu noktada hemşirelerin de büyük ve önemli bir görev ifa ettiklerini vurgulayan Rektör Çiftçi, “Hastane koridorlarında zor durumda kalındığında bir ses ifade edilir: ‘Hemşire hanım’. Burada da bizlere güven veren, yüzüne baktığımızda mutlu olduğumuz, o zor anlarda bizlere psikolojik olarak destek veren, motive eden, ayakta kalmamızı sağlayan şahsiyetler ve sağlık profesyonelleri, hemşirelerimiz ve diğer sağlık elemanlarımızdır. Bundan dolayı da ben gerçekten hepinize teşekkür ediyorum. Şimdi her alanda olduğu gibi hemşirelikte de yeni yaklaşımlar, yeni trendler mevcut. Türkiye bu alanda çok güzel yerlere gidiyor. Özellikle sağlık alanında bir cazibe merkeziyiz ve sağlık bakımlarının, tedavi süreçlerinin çok pahalı olduğu ülkelere karşın, Türkiye, uygun şartlarda hizmet veren bir ülke olarak ön plana çıkıyor. Bunun sebebi, büyük millet olma anlayışımız aslında. Biz sağlık alanını, bu bütüncül yaklaşım içerisinde, erdemin yaygınlaştırılması adına, çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

“İNSAN, BİZİM İÇİN EN GÜZEL EMANET”

Sözlerini, “Biz ötelere bakacağız” diyerek sürdüren Çiftçi, daha sonra şöyle konuştu: “Sağlık profesyonelleri ötelerin insanıdır. Çünkü onlardaki duygu, onlardaki manevî haz, onlardaki manevî iklim gerçekten hiçbir bireyde ve neferde bulunmaz. Bu yönüyle de insanın bulunduğu her yerde bizim sağlık profesyonellerimiz, hemşirelerimiz vardır. Bundan da mutluluk duymaktayız. Bu duygu, düşünce ve temennilerle tekrar Dünya Hemşireler Gününüzü kutluyorum. Daha iyi, daha güzel dönemleri elbette sizler vasıtasıyla elde edeceğiz ve şunu unutmayacağız; biz insanı yaşatacağız, insana önem vereceğiz, o insan bizim için en güzel emanet olacak. Bunu da en iyi şekilde sizler yürüteceksiniz. Üniversitemize, Sağlık Bilimleri Fakültemize destekleri nedeniyle özellikle başta İl Sağlık Müdürlüğüne, Devlet Hastanesi, diğer sağlık birimlerinin yanında devletimizin tüm kurumlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizim her etkinliğimizde onlar var, her türlü planımızda onlar var. Stajımızdan tutun da uygulamamıza kadar, belirlediğimiz hedeflerin, projelerin gerçekleşeceği süreçlere kadar onlar bizim için önemli bir paydaş. Ben yine onların huzurunda hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Saygılarımı, hürmetlerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Bizleri yalnız bırakmayan Hemşireler Derneği Genel Sekreteri Merve Hanım’a da burada bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum, saygılarımı sunuyorum.”

“BİLİMDE, FENDE, SOSYAL MESELELERDE GÜÇLÜ OLMALIYIZ”

Türkiye’nin büyük bir ülke, Türk milletinin büyük bir millet olduğunu vurgulayan Rektör Çiftçi, büyük milletlerin imtihanlarının da büyük olacağına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu coğrafyada her yönüyle güçlü olmak zorundayız. Bilimde, fende, sağlıkta, eğitimde, sosyal meselelerde, siyasi ortamlarda, ekonomide her konuda bizim güçlü olmamız şart. Türkiye, tarihten gelen misyonunu, sürekli lider bir ülke olarak sürdürmekte. Gittiğimiz her yerde, her coğrafyada Türkiye`nin bu liderlik beklentisi ifade edilmekte. Bir şeyler bekleniliyor. Niye? Türk milletinin temel unsurları var. Türk milleti her zaman mazlumun yanında olmuştur. Her zaman paylaşımcı olmuştur. Daha güzel bir dünya için fedakârlık yapan, koşturanlardan olmuştur. Türk milleti, sadece yüzyıllar ile anlatılabilecek bir millet değildir. Binlerce yıllık geçmişi olan bir millettir. Özellikle ekonomik kaygıların, sömürgecilik anlayışının yaygın olduğu bir ortamda dahi Türk milleti her zaman özveriyle davranmış, ne sömürüye müsaade etmiş, ne sömürgecilere geçit vermiş. Bu nedenle Türk milletinin bu özelliklerine ne kadar sayarsanız sayın bitiremezsiniz. Zor bir coğrafyada olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz büyük bir deprem felaketi yaşadık ve bu depremde binlerce insanımızı şehit verdik. Bu şehitlerimize Allah`tan rahmet diliyoruz. Bu şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatanı da en iyi şekilde yüceltmeye, Türk milletini en iyi şekilde hizmet etmeye de bizim gençlerimiz heyecanlı bir şekilde söz vermekte. Biz de bundan da gurur duymaktayız.”

“HER FAALİYETİMİZDE İSTİKLÂL YOLU’NUN KATKISI VAR”

Konuşmasına, Çankırı’nın İstiklâl Yolu’nun merkezinde olduğunu hatırlatarak devam eden Rektör Çiftçi, “Türk milletinin, Türk devletinin her faaliyetinde, bu İstiklâl Yolu’nun bir katkısı vardır. İstiklâl Yolu’nda fedakârlık gösteren, gayret gösteren, özveriyle çalışan, şehit olan yüzlerce insanımızın üzerinde hakkı vardır. Çankırı Karatekin Üniversitesinin öğrencileri, bu misyonu en iyi şekilde omuzlayıp vatan toprağının her yerinde, insanımızın olduğu her yerde ve dünyada ulvi gayeler için mücadele edecek şekilde, erdemi yaygınlaştırması adına gittikleri her yerde de en iyi şekilde bu misyonu taşıyacaklarına ve vazifeyi ifa edeceklerine eminim” şeklinde konuştu.

“HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ İLE GURUR DUYUYORUZ”

Daha sonra, etkinliğe katılan ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Özkan da bir konuşma yaptı. Dekan Özkan konuşmasında, “Hemşirelik Haftası” hakkında bilgi verdi ve 25 yıllık köklü lisans eğitimi ile Cumhuriyetin 100. yılında 20. mezunlarını vermeye hazırlanan Hemşirelik Bölümü ile gurur duyduklarını söyledi. Türk Hemşireler Derneği Genel Sekreteri Merve Erdoğan Erener ise ICN tarafından 2023 yılı Hemşirelik Haftası teması olarak belirlenen “Bizim Hemşirelerimiz Bizim Geleceğimiz” başlığı altında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Erener burada yaptığı konuşmada, “Bizim Hemşirelerimiz Bizim Geleceğimiz teması ile Afetlerde Hemşire Olmak farkındalığı bizlere etkin sağlık hizmet sunumu için hemşireleri desteklemek üzere dersler çıkarmanın yanı sıra, artan küresel sağlık taleplerini karşılamak için sağlık sistemlerimizi nasıl güçlendirmemiz gerektiğini düşünmemiz gerekiyor. Bu anlamda önemli çalışmalar yapıldığını da görüyor ve takip ediyoruz” diye konuştu.

Program sonunda, Rektör Prof. Dr. Çiftçi, Türk Hemşireler Derneği Genel Sekreteri Erener’e katkılarından dolayı hediye ve çiçek takdiminde bulundu. Ayrıca, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özkan Hemşirelik Bölümü öğretim elemanlarına çiçek takdim ederek günlerini kutladı.

Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2023 Perşembe