İsviçre Leysin Amerikan Okulu Çalışma Ziyareti

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen "A Chance to Teachers to Unwrap the Packages of the Gifted" IPA projesi kapsamında ikinci çalışma ziyaretimizi 3-6 Mayıs 2022 tarihleri arasında Leysin Amerikan Okulu’nun daveti üzerine İsviçre’de gerçekleştirdik.

Proje ekibimize Leysin Amerikan Okulu’nun kapılarını açan Ott ailesine(Doris ve Steven Ott) veMarc Ott, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve tüm çalışanlarından oluşan LAS ailesine teşekkür ediyoruz. En çokta ziyaretin planlanmasından gerçekleşmesine büyük emek veren ve eğitim alanında yenilikçi fikirlerini ve LAS’da yapılan uygulamaları bizimle detaylıca paylaşan Eğitim Direktörü Dr Paul Magnuson’a teşekkür ediyoruz.

Bu ziyaret kapsamında LAS’da öğrencilerin öz-düzenlemeli öğrenmelerini destekleyen ve proje temelli çalışmalara farklı bir anlayış getiren agile felsefesinin eğitimde uygulanmasına örnek olan LAS EDGE programını gözlemledik. Leysin Amerikan Okulu Öğretmen Araştırma Merkezi’nde (LASER) öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemeye yönelik çalışmalar hakkında gözlem yapma ve detaylı bilgiler alma fırsatı yakaladık.

Mesleki gelişimin “tek sefer” ve “okulun dışında” yapılacak eğitimler yoluyla değil, devam eden ve sınıfın içinde yapılacak uygulamalar yoluyla öğretmenin zihinsel açıdan değişimiyle yakalanacağına dair farkındalık kazandık. Üstün yetenekli öğrencilerle çalışan öğretmenlere yönelik olarak planlayacağımız öğretmen eğitimlerine ışık tutması açısından bunun önemli bir kazanım olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca Copperfield Uluslararası Okulu`ndan Christian Orlic ve Malvern Kolejinden Tim Jeffries`e de bize zaman ayırdıkları ve okullarındaki farklı uygulamaları bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

Dr Öğretim Üyesi Gülendam Akgül

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2022 Çarşamba
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022 Perşembe